fbpx

Политика на колачиња

Опис

Политиката за колачиња објаснува што се колачиња и како ги користиме, типовите на колачиња што ги користиме, т.е. информациите што ги собираме користејќи колачиња и како тие информации се користат и како да се контролираат поставките за колачиња. За повеќе информации за тоа како ги користиме, складираме и ги чуваме вашите лични податоци безбедни, видете ја нашата Политика за приватност. Во секое време може да ја промените или повлечете вашата согласност од Декларацијата за колачиња на нашата веб-страница. Дознајте повеќе за тоа кои сме ние, како можете да контактирате со нас и како ги обработуваме личните податоци во нашата Политика за приватност.

 

Вашата согласност се однесува на следните домени: marudibooks.com

 

 

Што се колачиња?

Колачињата се мали текстуални датотеки што се користат за складирање на мали делови од информации. Тие се зачувуваат на вашиот уред кога веб-страницата е вчитана на вашиот прелистувач. Овие колачиња ни помагаат веб-страницата правилно да функционира, да ја направиме побезбедна, да обезбедиме подобро корисничко искуство и да разбереме како работи веб-страницата и да анализираме што работи и каде треба да се подобри.

 

Како ги користиме колачињата?

Како и повеќето онлајн продавници, нашата веб-страница користи колачиња за неколку намени. Колачињата од first-party се главно неопходни за веб-страницата да функционира на вистински начин и тие не собираат ниту еден од вашите лични податоци.


Колачињата од трети страни (third-party) што се користат на нашата веб-страница главно се користат да разбереме како работи веб-страницата, како комуницирате со нашата веб-страница, да ги одржуваме нашите услуги безбедни, обезбедуваме реклами што се релевантни за вас и сè на сè за да ви обезбедат подобрено корисничко искуство и да ви помогне да се забрзаат вашите идни интеракции со нашата веб-страница.

 

Каков вид на колачиња се користат?

Неопходни колачиња: некои колачиња се неопходни за да можете да ја искусите целосната функционалност на нашата страница. Тие ни овозможуваат да одржуваме кориснички сесии и да спречиме какви било безбедносни закани. Тие не собираат или складираат никакви лични податоци. На пример, овие колачиња ви дозволуваат да се најавите на вашата сметка и да додавате производи во вашата кошница и безбедно да се наплатат.

 

Статистика: овие колачиња складираат информации како што се бројот на посетители на веб-локацијата, бројот на единствени посетители, кои страници на веб-сајтот се посетени, изворот на посетата итн. Овие податоци ни помагаат да разбереме и анализираме колку добро работи веб-сајтот и каде треба да се подобриме.

 

Маркетинг: Нашата веб-страница прикажува реклами. Овие колачиња се користат за персонализирање на рекламите што ви ги прикажуваме за да ви бидат значајни. Овие колачиња, исто така, ни помагаат да ја следиме ефикасноста на овие рекламни кампањи. Информациите зачувани во овие колачиња може да се користат и од трети лица даватели на реклами за да ви прикажуваат реклами и на други веб-локации на прелистувачот.

 

Колачиња за функционалност: ова се колачињата кои помагаат на одредени несуштински функционалности на нашата веб-локација. Овие функционалности вклучуваат објавување содржини како видеа или споделување содржина на веб-страницата на платформите за социјални медиуми.

 

Аналитика: овие колачиња ни помагаат да ги складираме вашите поставки и поставки за прелистување, за да имате подобро и ефикасно искуство при идните посети на веб-локацијата.

 

Во списокот подолу се наведени колачињата што се користат на нашата веб-страница.

CookieОПИС
CONSENTYouTube го поставува ова колаче преку споделени видеа од YouTube и регистрира анонимни статистички податоци.
cookielawinfo-checkbox-advertisementПоставен од приклучокот за согласност за колачиња GDPR, ова колаче се користи за снимање на согласноста на корисникот за колачињата во категоријата „Маркетинг“
cookielawinfo-checkbox-analyticsКолачето ја евидентира согласноста на корисникот за колачињата во категоријата „Аналитика“.
cookielawinfo-checkbox-functionalКолачето ја евидентира согласноста на корисникот за колачињата во категоријата „Колачиња за функционалност“.
cookielawinfo-checkbox-necessaryКолачињата се користат за складирање на корисничката согласност за категоријата „Неопходни колачиња“.
cookielawinfo-checkbox-othersКолачето ја евидентира согласноста на корисникот за колачињата во категоријата „Останати“.
cookielawinfo-checkbox-performanceКолачињата се користат за складирање на корисничката согласност за категоријата „Преференции“.
CookieLawInfoConsentЈа зачувува стандардната состојба на копчињата на соодветната категорија и статусот на CCPA. Работи само во координација со примарното колаче.
cookies.jsNo description available.
mailchimp_landing_siteОва колаче е сетирано за да зачува која локација на веб страницата корисникот прво ја посетил.
viewed_cookie_policyКолачето се користи да се зачува дали корисникот се согласил со користење на колачиња или не. Не складира никакви лични податоци.
VISITOR_INFO1_LIVEКолаче поставено од YouTube за мерење на пропусниот опсег што одредува дали корисникот ќе го добие новиот или стариот интерфејс на плеерот.
YSCYSC колачето е поставено од Youtube и се користи за следење на прегледите на поставените видеа на страниците на Youtube.
yt-remote-connected-devicesYouTube го поставува ова колаче да ги складира поставките за видео на корисникот кој го прегледува поставеното видео од YouTube.
yt-remote-device-idYouTube го поставува ова колаче да ги складира поставките за видео на корисникот кој го користи поставеното видео од YouTube.

Како да ја контролирам дозволата за колачиња?

Доколку во кое било време одлучите да ги промените вашите параметри, можете да кликнете на линкот „Политика за колачиња“. Ова повторно ќе го прикаже известувањето за согласност што ќе ви овозможи да ги промените вашите поставки или целосно да ја повлечете согласноста.

 

Покрај ова, различни прелистувачи обезбедуваат различни методи за блокирање и бришење колачиња што ги користат веб-страниците. Можете да ги промените поставките на вашиот прелистувач за да ги блокирате/бришете колачињата. За да дознаете повеќе за тоа како да управувате и бришете колачиња, посетете ја wikipedia.org , www.allaboutcookies.org.