Posted on

Совладајте го хаосот: Како да се справите со натрупаните дигитални фотографии

 • Имате стотици дигитални фотографии?
 • Сè уште не сте нашле време да ги испечатите фотографиите од вашата свадба?
 • Уште не ги одбравте најважните слики од роденденот на вашето детенце?
 • Секој пат кога ќе седнете да бирате слики, ви доаѓа премногу и се откажувате?

Во природа на спомените е да се создаваат со поголема динамика од нашиот капацитет за печатење и о рганизирање. Повеќето од нас посакуваат редовно да ги печатат своите фотографии, но тоа ретко е случај. Голем дел од нас сонуваат за совршено уредени споменари, албуми или фотокниги, но, никогаш не наоѓаме доволно време за да ги почнеме, а камо ли да ги завршиме.

Овој пост е посветен на справување со еден од најслатките, но и најпоразителните предизвици во нашиот современ живот – што да направите ако заостанувате со печатењето на спомените.

Замислете ги вашите дигитални фотографии како мешавина на моменти, емоции и спомени, секоја слика раскажува нешто посебно. Во овој свет на брзина и технолошки напредок, може да се чувствувате загубено во бескрајноста на слики и фајлови. Тука ќе дознаете како да го совладате овој хаос и да го трансформирате во неверојатно задоволство кога ќе научите како со љубопитство и љубов да ги организирате, селектирате и испечатите вашите фотографии.

Како да испечатите сè?

Доколку немате испечатено фотографии од ниту едно патување до сега, не значи дека секое патување треба да има посебен албум или фотокнига; или ако вашето “бебенце” годинава ќе полни шест години, а вие не сте стигнале да ги испечатите фотографиите од првата семејна фотосесија, НИШТО СТРАШНО.

Помирете се дека можеби тоа не е за вас, но, и тоа не значи дека вашите спомени треба да оставите да собираат прашина. Бидете методични. 

Кои спомени сакате никогаш да не се заборават?

Daiga Ellaby

Кои спомени сакате никогаш да не се заборават? – е одлично почетно прашање. Заборавете за момент на тоа колку фотографии имате, доколку почнете со тоа може да ве преплави. Сигурно имате повеќе фотографии отколку што можете да испечатите во моментот, а и ако сме искрени, не ни ви се потребни 20 скоро исти фотографии, кои, гледано од дистанца не раскажуваат никаква приказна.

Можеби вашата фотокнига е подобро да биде збирка од најзабвните моменти од вашите патувања и пејсажи кои ве оставиле без здив, или пак може да биде фотокнига од вашето детство, па следната да биде од вашата адолесценција. Каде е запишано правилото дека фотокнигата на вашето дете мора да биде од роденден до роденден, може и да ја направите од раѓање до поаѓање на училиште… едноставно разберете – правилата за вашите спомени ги одредувате вие.

Помалку фотографии – повпечатлива приказна.

Луксбук

Често кај клиентите забележувам дека ако вклучат 200-300 фотографии во една фотокнига, сметаат дека добиваат повреден спомен. Можеби прават добра зделка, но, на тој начин се разводува приказната, а сликите се често доста мали за да ги собере на страниците, со што се губи впечатокот кој инаку би го имала една внимателно одбрана фотографија.

Која е суштината, што раскажува оваа страница од фотокнигата? Која е емоцијата што сакате да ја доживеете следниот пат кога ќе ја листате фотокнигата. Вашето детенце секогаш е слатко на фотографиите, и сите ве радуваат, но, само по неколку роденденски фотографии од детенцето само дотеранко со украсите, со родителите, со другарчињата како се забавуваат, од атмосферата, со тортата и подароците, всушност сосем доволно ќе ја отсликаат целата прослава и ќе ве навратат на убавиот ден.

Колку се вистински важни сите слики од растрчаните дечиња во игротеката, или сликите со гостите кај што детето се тегне за да избега кај другарчињата?

План за печатење на вашите дигитални фотографии.

Помислете на сите аспекти, ако сепак имате премногу фотографии можеби е добро да ги организирате во колекција фотокниги. 

Доколку заостанувате неколку години со спомените, можеби ќе успеете да ги одберете најзначаните настани и да ги организирате во една фотокнига.

Можеби ќе ги поделите по теми: детство, адолесценција, во брак до деца, и албум за децата…

Со ова на ум, многу полесно ќе можете да ги организирате и одберете фотографиите.

Подобро испечатено, отколку совршено – а недовршено

Листањето на фотографиите може да биде заведувачко искуство. Но, запомнете нема да се каете што не сте вклучиле некоја фотографија во вашата фотокнига. Па и да има некоја која би сакале да ја имате во рака –  секогаш можете да ја испечатите дополнително.

Верувајте му на сопствениот инстинкт – и пресечете. Ќе се каете само ако не ги испечатите најзначајните спомени, а ви се случи некоја хаварија и ги изгубите дигиталните фајлови. Тоа би било многу пострашно, од кратење на фотографии, нели?

Водич за зачувување на спомени од marudibooks
Водич за зачувување на спомени од МарудиБукс

Ако сè уште ви е потребна дополнителна помош, ве канам да го преземете бесплатниот Водич за зачувување на спомени и научете како релаксирано и лесно да ги организирате дигиталните фотографии во прекрасно дизјанирани проекти. Овој водич вклучува и чеклиста и детален план кој ве води чекор по чекор низ процесот за планирање и печатење на вашите фото-проекти, како и совети и насоки за насочено и безвременско дизајнирање на вашите фото-проекти.


Искористете ги овие совети

за вашиот следен фото-проект

разгледај ги производите

Posted on

Мигови полни љубов: Водич за семејни фотографии

Здраво, драги мои чувари на спомените! Зарем не е магично како семејствата се спојуваат, креирајќи совршена таписерија на љубов, заедништво и малку откаченост? Кога работев како семеен фотограф, а и денес како главна фотографка во моето семејство се залагам за прифаќање и славење на тие автентични врски и зачувување на малите моменти што ни ги разигруваат срцата. Денес, со радост споделувам неколку „инсајдерски“ совети за тоа како можете да документирате впечатливи, искрени, спонтани семјни фотографии вредни за изложување – кои ја раскажуваат уникатната приказна на вашето семејство.

 1. Љубовта како водилка
@dan__burton

Знаете што ги прави семејните фотографии навистина посебни? Реалните емоции. Затоа, поттикнете ги членовите на вашето семејство да бидат свои – да споделуваат смеа, семејни шеги и спонтани прегратки и закачки. Овие искрени моменти ќе ја покажат суштината на уникатната врска на вашето семејство.

 1. Дајте и шанса на несовршената убавина
@0xhjohnson

Совршенството е преценето! Разбушавена коса, чудни изрази – тие се она што го прави вашето семејство она што е. Прифатете ги несовршеностите и оставете ги да раскажат дел од вашата приказна. Ќе откриете дека овие нефилтрирани моменти содржат некои од најскапоцените спомени.

 1. Посебни места
@jonathanborba

Сетете се на местата кои имаат посебно место во срцето на вашето семејство. Без разлика дали станува збор за вашата пријатна дневна соба или парк во кој сте биле на пикник, овие познати локации ќе допринесат за релаксирана атмосфера и успешни семејни фотографии.

 1. Нека свети
@taylor_friehl

Светло – моето тајно оружје! Природната светлина за време на златните часови (тоа е изгрејсонце и зајдисонце) фрла волшебен сјај што додава магија на фотографиите. Изгуглајте во колку часот почнува да изгрева или заоѓа сонцето, и стигнете барем 40тина минути порано на локацијата за да се сместите и опуштите пред објективот. Ако немате шанса да отидете на некое убаво место во природа, тогаш соберете го семејството до прозорецот во домот од каде што влегува природна светлина. Вашите фотографии ќе бидат фантастични!

 1. Секој карактер своја приказна
@robbie36

Фотографиите имаат посебно значење кога ги доловуваат искрените моменти каде карактерот блеска. Замислете го вашето семејство како ужива во активностите што ги обожава – печење колачиња, трчање на дожд, диско забава во дневната соба или дури и само глупирање наоколу. Овие слики ја раскажуваат вистинската секојдневна приказна на вашето семејство.

 1. Реквизити и облека
домашна архива

Реквизитите и облеката можат да ги надополнат вашите фотографии. Помислете на нештата кои ги одразуваат омилените активности или историјата на вашето семејство. Често се случува да гледаме “совршени“ инста семејства со уште „посовршени“ фотографии кои биле планирани со недели – но, дали вашето семејство вистински ја дели нивната приказна? помислете на малите слатки приказни, анегдоти кои не сакате да се заборават низ годините – како костумот од Спајдемен со кој вашето дете го носело насекаде 3 години по ред или омилениот сладолед…

 1. Најважна е конекцијата
домашна архива

Спонтаните погледи, топлите прегратки, закачките меѓу децата. Овие моменти се суштината на приказната на вашето семејство и тие заслужуваат да бидат документирани повеќе од кои било други моменти.

 1. Забавно, опуштено, без притисок и очекувања
@anastasia.shuraeva

Семејните фотографии не треба да бидат мачна работа. Забавно, опуштено, без притисок и очекувања треба да биде вашата фото-мантра. Оставете приказната да се отплетка сама, а вие само „ловете“ моменти вреди за паметење. Да си семејство не значи да сте постојатно скоцкани, наместени и совршено насмеани (не сме сите Барни од HIMYM)

 1. Секој е дел од приказната
@throughcoatedglass

Правилно сте разбрале – секој член на семејството има своја улога во оваа прекрасна приказна. Од најмладиот кикоти до најмудриот баба и дедо, секој од нив придонесува со уникатно поглавје во наративот на вашето семејство.

 1. Од пиксели до испечатени спомени

Сите спомени кои ги документиравте – време е да ги оживееме. Со печатењето на вашите фотографии, создавањето албуми, фотокниги и нивното изложување низ домот прскате малку магија во вашето секојдневие.

Во Пинтрест и Инста свет често не сме заведени од нешто што некој друг го направил и целиме да го реплицираме. Секој од нас, дури и јас, бараме испирација во туѓото – запомнете: не се работи за насмевки и пози; се работи за овековечување на љубовта, топлината и вистинската совршено-несовршена приказната што го прави вашето семејство извонредно и единствено.

Дозволете моментите природно да се отплеткаат пред вашиот објектив. Да ги прифатиме несовршеностите, да ги славиме врските и да создадеме ризница на моменти што ќе ги негувате за генерациите што доаѓаат.


Искористете ги овие совети за вашите следни фотографии

А потоа одберете како да ги испечатите