Posted on

Важноста на чувувањето спомени: Создавање фото-книга за првата година на вашето бебе

Како мајка, ја разбирам длабоката важност и тежина кои ги носат спомените. Тие не се само доказ за минатото, туку и врска со иднината.

А има ли подобар начин да ги зачуваме спомените на нашите малечки од фото-книга со нивните најважни фотографии? Тоа е идеален начин да се доживеат одново тие драгоцени моменти и да се зачуваат за цел живот.

фотографии, девојче пеперутка

Ќе ја цитирам Маја Анџелу: „Се радуваме на убавината на пеперутката, но ретко ги согледуваме промените низ кои поминала за да ја достигне таа убавина“. Истото може да се каже и за нашите малечки. Тие растат и се менуваат толку брзо, пребзо… а фото-книгата за првата година ни овозможува да го уживаме секој скапоцен момент подолго и да ја согледаме трансформацијата од мало пакетче радост во љубопитно мало истражуваче.

Сакам да ви помогнам да создадете прекрасна книга со фотографии за вашето бебе што ќе ја чувате низ годините што доаѓаат. Еве неколку совети како да започнете:

Изберете ги вистинските фотографии:

Изберете ги најдобрите фотографии кои ги доловуваат најважните моменти на вашето бебе. Не мора да ги користите сите фотографии што сте ги направиле, само изберете ги оние што се значајни за вас и кои би биле значајни за вашето малечко.

Процесот на дизајнирање и изработка на оваа фотокнига треба да биде плод на најблиските личности на вашето бебе. Вклучете ги вашиот партнер, како и поблиските личности. Потсетете се заедно на моментите и издвојте ги оние поважните. Можеби некој ќе сака да додаде нешто, да остави некоја порака, која на вашето малечко за години од денес многу ќе му значи.

Кои фотографии да ги вклучите во првата фотокнига на вашето малечко?

Неколку важни моменти кои би можеле да ги вклучите во фото книгата за прва година на вашето бебе може да бидат:

 • Првата ултразвучна слика
 • Труднички фотографии
 • Првата слика во болница
 • Првото гушкање
 • Првото капење
 • Првата насмевка
 • Првото излегување
 • Првата слатка облека
 • Прво превртување
 • Првото забче
 • Првото самостојно застанување
 • Први чекорчиња
 • Првата играчка
 • Првото запознавање со милениче
 • Првиот празник
 • Првата храна
 • Лазење
 • Како седи
 • Првиот одмор
 • Запознавање со поширокото семејство
 • Првиот маскенбал
 • Првата фризура
 • Играње на лулашки или на лизгалка
 • Првата посета на зоолошка градина или аквариум
 • Бебето прв пат носи чевли
 • Првата семејна фотографија
 • Прва роденденска торта
 • Прва роденденска забава

Со вклучување на овие важни моменти во вашата фотокнига, ќе имате уникатен спомен што вие и вашето дете ќе го обожавате. Никако не ги изоставувајте драгите луѓе во животот на детето. Често се случува да се вклучат фотографии исклучиво од бебето, но помислете си и од негова перспектива – кога ќе порасне и ќе ја гледа својата фотокнига сигурно би сакало да го види семејството, другарчињата и останатите драги луѓе кои биле дел од детството на вашето малечко.

Одберете ја вистинската фотокнига:

Добро е да ја одберете вистинската фотокнига која ќе одговара на вашиот стил, број на фотографии кои сакате да бидат вклучени и секако вашиот буџет. Запомнете ова е фотокнига која ја правите еднаш во животот за вашето малечко. Првата година секогаш има најголем број на фотографии кои заслужуваат да бидат испечатени, токму поради промените кои се случуваат на дневна база.

Препорачувам да креирате Марудибук со 19х19см за првата година на бебето. Овие фото-книги имаат до 116 страници, што треба да биде повеќе од доволно за прво да се зачува секоја скапоцена фотографија.

Можете да го изберете и Луксбукот – премиум фото албум со дебели страници кои даваат луксузен изглед. Има тврд повез и архивски квалитет, што го прави совршен за зачувување на помал број внимателно одбрани спомени за генерациите што доаѓаат.

Додајте ги фотографиите од вашето бебе од вашите уреди, Facebook албуми или Instagram во Вируелниот дизајнер на MarudiBooks за да можете да започнете да ја креирате вашата фото-книга или контактирајте ме за да ја уредам јас за вас.

Организирајте ги вашите фотографии:

Подредете ги вашите фотографии така што ќе раскажуваат приказна. Поделете ја вашата фото-книга во поглавја според пресвртниците на вашето бебе, како што се првата насмевка, првите чекори или првите зборови или пак хронолошки – пр. по месеци.

Изберете го вистинскиот дизајн:

Изберете дизајн што ги надополнува вашите фотографии. Во Marudibooks, нудиме широк спектар на минималистички шаблони и бројни фонтови за да добиете дизајн кој ќе го издржи тестот на времето.

Додавање текст:

Вклучете наслови или куси текстови за да им дадете контекст на вашите фотографии. Запишете го датумот, локацијата и сите други важни детали што сакате да ги запомните.

Персонализирајте ја вашата фото-книга:

Направете ја вашата книга навистина уникатна со додавање на името на вашето бебе, детали за раѓање, куси потсетници на настаните или специјална порака до вашето дете.

Бидете креативни:

Не плашете се да додадете креативни додатоци. Фотографиите не мора да се само од вашето бебе, вклучете ги бебешките уметнички дела, детали од бебешката соба, фотографија од нараквиците од болница или омилената комбинација на алишта за шетање и слично.

Едноставноста е безвременска:

Запомнете, најважно е да ги доловите драгоцените моменти на вашето бебе. Немојте да трошите драгоцено време со перфекционизам во потрага по совршенство. Убавината на фото книгата за бебиња е во нејзините несовршености и искреноста на спомените што ги доловува.

Првите моменти на секое бебе заслужуваат достојно да се зачуваат, тоа е една од главните причини зошто го основав Марудибукс по долги години работење како семеен фотограф. Се надевам дека овие совети ќе ве инспирираат да создадете прекрасна фото-книга за првата година на вашето бебе што ќе ви носи радост низ годините што доаѓаат.

Не потпирајте се на дигитални уреди за да ги зачувате вашите фотографии безбедни, извадете ги од нив и испечатете ги. И уште поважно – не им ја намалувајте вредноста на секојдневните, спонтани фотографии. Ветувам не е потребно да изгледаат исто како оние на совршените инста профили. Вашите фотографии, фотографиите на вашето малечко, на вашето семејство се совршени баш онакви како што се! Можеби се недоволно добро осветлени, малку матни, или можеби не сте ускладени со облеките, без фризура и шминка. Сепак, тие се скапоцен доказ за сите промени кои ги дожевеавте во годината која ја документирате за да се достигне убавината на пеперутката. Почнете да ја креирате годишната фото-книгата за вашето малечко со МарудиБукс уште денес.

Posted on

ЗОШТО МОРА ДА ГИ ИСПЕЧАТИТЕ ВАШИТЕ ФОТОГРАФИИ?​

Се сеќавам како дете, кај баба ми на гости наидов на стари албуми. Држејќи ги старите фотографии во моите раце, почувствував како да се враќам назад во времето. Иако баба ми не се сеќаваше на сите ликови на фотографиите, секоја една од нив имаше своја посебна приказна. Со нејзините зборови ме враќаше назад во нејзината младост, и тој ден почнав да ја разбирам многу полесно таа жена која е толку различна од мене. Чудесен е тој времеплов кој го доживуваме со сите сетила кога гледаме стари фотографии.

Живеејќи во дигитална ера имаме слобода да направиме илјадници фотографии и сите наши драги настани да останат “живи” засекогаш. Но, кога последен пат ги испечативте своите омилени фотографии?

Иако сум фотограф, мислам дека има поминато преку година, од последиот пат кога испечатив неколку фотографии. А имам премногу кои ги обожавам толку, да ги имам при рака би ги листала секое утро додека си пијам кафе.

Верувам сте слушнале милион пати дека е многу важно да се печатат фотографиите, но дали знаете ЗОШТО?

КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ ВАШИОТ ИЗБОР?​

1. ТЕХНОЛОГИЈАТА Е НЕПОСТОЈАНА

Сите сме биле во ситуација или познаваме најмалку еден човек на кој му се случило да му „цркне“ телефон, хард диск или слично. Зачувувањето на клауд е доста добро решение, но со време може да стане и скапо за да се оддржи. Од друга страна доколку си ги чувате печатените фотографии или фотобукови на суво место и настрана од директна светлина тие сигурно ќе ги прераскажуваат вашите приказни долго по вас. 

2. JPG/JPEG ФАЈЛОВИТЕ СЕ РАСИПУВААТ

Да! Има голема веројатност да си изгубите многу фотографии кои најчесто уредите ги зачувуваат како .jpg/.jpeg сте си ги зачувале “безбедно” на компјутер. Овие формати сами од себе со текот на времето можат да се расипат и да е невозможно да ги отворите. Со самото преснимување, отворање и прегледување квалитетот опаѓа. Затоа печатете ги додека се “свежи“.

3. ФОТОГРАФИИТЕ СЕ ОДЛИЧЕН УКРАС

Нема ништо побаво од прегледување на драги фотографии. Правете селекција на најомилените фотографии барем еднаш до два пати годишно и врамете си ги, менувајќи ги старите со нови спомени. Направете фото ѕид кој ќе ја раскаже вашата животна приказна. А останатите испечатете ги како фотобук кој ќе ви стои при рака, за да можете да им се радувате или да им се пофалите на пријателите колку убаво сте си поминале на патување или колку ви била забавна годината со сите згоди и незгоди на вашето бебенце.

“Фотографирањето е начин на чувствување, на допирање, на љубење. Она што си го фатил на филм останува заробено засекогаш…Тоа се сеќава на мали работи, долго откако ти ќе заборавиш сé.”

– Арон Сискинд

4. ВАШИТЕ ДЕЦА, НО И ВАШИТЕ ВНУЦИ И ПРАВНУЦИ ЌЕ ВИ БИДАТ БЛАГОДАРНИ

Нема поскапоцено нешто од спомените. Тие се нашето јадро, нашата приказна, нашето зошто. Присетете се на моментите кога вие сте ги листале албумите на вашите родители, баба и дедо и што тоа разбудило во вас. 

Замислето го ликот на вашето малечко кога ќе порасне и заедно ќе седнете да ги разгледате вашите први спомени, почетокот на приказната на вашето малечко. Сите ваши емоции преточени во фотобук како сведоштво за сета љубов и радост. 

Има доста алакти за организација на фотографии, кои можат значително да ви го олеснат животот. Иако секогаш организирањето на фотографии го доживуваме како мачна обврска, кога ќе почнете со чепкање низ спомените, нема да сакате да застанете. 

Одвојте по неколку часа дневно или неделно, како ви дозволува времето, и посветете се на сортирање на вашите омилени фотографии. Традиционална опција е да се испечатат фотографиите една по една да се редат во фолиите од фото албум (ако си имате толку трпение браво за вас, јас никако да се решам). За среќа денес постојат печатени фотобукови со извонреден квалитет кои се издржливи и долготрајни, а најдоброто од се е што може да се нарачаат со персонализиран дизајн. Нешто нежнo и пастелно за вашето новороденче или шарено и шашаво за вашето детенце кое ужива во игрите и невините “бељи”.

Пишете ми слободно за каква помош и да ви треба околу вашите фотографии и со задоволство ќе ви помогнам. 

За инспирација ви препорачувам да ги разгледате моите фотобукови, кои се надевам ќе ве поттикнат конечно да им се посветите на вашите спомени онака како што вистински заслужуваат.

Posted on

10 БЕСПЛАТНИ АЛАТКИ ЗА ОБРАБОТКА НА ФОТОГРАФИИ – 2021

Еден од најчестите превиди кога се во прашање фотографиите е нивната обработка. Таа е особено важна кога ги припремате фотографиите за печатење. Најпопуларните алатки како Photoshop и Lightroom покрај високата цена, бараат и труд за да се запознаете со околината и да почнете да ги обработувате вашите фотографии.

За среќа постојат бројни бесплатни алатки за обработка на фотографии кои ви се достапни и не бараат преголемо предзнаење за да ги оживеете своите фотографии и да им дадете личен печат.

Без разлика дали сте мама со камера или фото-ентузијаст, вашите фотографии ќе изгледаат далеку подобро ако оберете една од овие 10 бесплатни алатки за обработка на фотографии. 

01. ADOBE PHOTOSHOP EXPRESS

02. PIXLR X

03. PHOTOSCAPE X

04. FOTOR

05. BEFUNKY

06. A COLOR STORY

07. SNAPSEED

08. AFTERLIGHT 2

09. REPIX

10. INSTASIZE

01. ADOBE PHOTOSHOP EXPRESS

Adobe Photoshop Express е направена да биде моќна, едноставна и достапна алатка, без разлика на нивото на предзнаење. Со малку играње со базичните алатки ќе можете да правите брзи обработки на вашите омилени фотографии. 

Ќе можете да направите корекција на светлото, контрастот, перспективата, сатурацијата на боите, па дури и да вклучите преддефиниран ефект, текст или да креирате колажи.

Супер е што можете да обработувате фотографии од Adobe Creative Cloud, Dropbox, Facebook, or Google Photos. Но уште подобро е што целата обработка е недеструктивна, што значи дека секогаш можете да ја вратите првата верзија на фотографијата.

02. PIXLR X

Еден од најпрепорачуваните софтвери за почетници е Pixlr X кој ги нуди сите основни алатки за брза обработка на фотографии. Може да влијаете на боите, кроп, баласот на боите, како и да избришете несоодветни елементи од фотографијата.

Понапредната верзија Pixlr E нуди повеќе опции за обработка, па откако ќе ја совладате Pixlr X ќе може да се префрлите и да поченете да работите со четки, слоеви и понапредни алатки.

03. PHOTOSCAPE X

PhotoScape X е седмо небо за секој кој сака скоро неограничени можности за обработка на фотографиите со еден клик. Филтри, колажи, ефекти, четки, форми, рамки…што да помислиш PhotoScape X најверојатно го има. Доколку имате бројни фотографии кои сакате наеднаш да ги обработите, оваа апликација нуди можност за групна обработка на фотографии.

А ако ова не ви е доволно, PhotoScape X има и платена верзија со која можете да добиете уште повеќе можности за изразување на вашата креативност.

04. FOTOR

Со долга листа на основни алатки за обработка на вашите фотографии со кои ќе го подобрите севкупниот изглед на вашата фотографија, но и опциите да влијаете на посебни елементи како на пример да избелите заби, Fotor е супер алатка за почетници.

Дополнително има и палета ефекти, стикери, можности за додавање на текст и слично, со што ги одврзува рацете на вашата креативност.

Интересно кај Fotor е тоа што нуди уште две можности – дизајн и колажи, кои имаат бројни готови темплејти за вас да одберете. Со тоа можете да креирате квалитетни дизајни со минимум знаење.

05. BEFUNKY

Едноставен и user-friendly изглед, BeFunky многу наликува на Fotor. Има широка палета на можности за обработка, од најосновните до артистички ефекти и текстури.Исто како Fotor нуди дизајнирање и правење колажи на готови темплејти. Достапен и на десктоп и мобилен, BeFunky има и бесплатна и премиум верзија.

06. A COLOR STORY

Не сакате да ги проучувате опциите за обработка, нема проблем!  A Color Story со 100+ фото-ефекти ќе ви стане најдобар сојузник во обработката на фотографиите. Како што кажува името, целта на апликацијата е да ги оживее боите на вашите фотографии за да можат автентично да ја раскажат вашата приказна. Едноставен интерфејс ве води лесно да го постигнете ефектот кој го посакувате.

07. SNAPSEED

Snapseed ви дава контрола над секој аспект од вашата фотографија. Можете да корегирате црвенила, да ја подобрите текстурата на заматена фотографија, на кусо можете да направите многу за своите фотографии.

08. AFTERLIGHT 2

Afterlight 2 има одлични креативни можности, од осветлување-затемнување, заматување и изострување на фотографијата, сатурација и разни ефекти за подобрување на вашите фотографии. 

Редновното додавање на новини, филтри, фонтови, рамки е интересна опција која од вас бара еднократна уплата и потоа е ваше да ја пуштите креативноста да лудува 

09. REPIX

Одличен за почетници со артистички израз.  Едноставните филтри и опции за колор-корекција, избор на четки и рамки кои ги нуди Repix можат да ги претворат вашите фотографии во уметнички дела без многу напор.

10. INSTASIZE

Instasize започна како апликација за додавање на рамки околу фотографиите за да го исполнат бараниот постор на Instagram, а денес е апликација која нуди многу повеќе.

Бројни филтри, колор-корекција, па дури и обработка на видеа се достапни во стандардната верзија. Премиум верзијата секако овозможува уште поголема слобода и уникатни алатки за обработка.

Иако повеќето од овие апликации се одлични за обработка, финалниот резултат не секогаш е  подготвен за печат, особено ако фотографиите  се зголемуваат за печатање. Не сте сигурни дали вашите фотографии се доволно добри за печатење?  Нашиот тим ќе ги провери фотографиите, пред печатење и ќе ве извести доколку забележиме дека резолуцијата не е доволно висока. 

Доколку имате дополнителни прашања или ви треба помош при изборот слободно може да ме контактирате на tanja@studiomarudi.com или на 075-472-635.

tanja-john
Posted on Leave a comment

КАКО ДА ОДБЕРАМ ФОТОГРАФИИ ЗА ФОТОКНИГА?

Сите сме биле тука – купишта фотографии, сите драги, некои за нијанса подобри од другитe, но  на другите подобро сме испаднале. 

Прашањето е: Кои се најважните? Кои се тие што ќе не вратат во моментот на случувањето откако ќе ги испечатиме во фотокнига?

Често ни изгледа како премногу голема одговoрност, не можеме да одбереме. Оставаме за понатаму. Поминуваат месеци, а разликата е што сега имаме уште повеќе за бирање… нормално… одложуваме повторно.

ТРГНЕТЕ ГО ПРИТИСОКОТ

На крајот од денот, светот ќе продолжи да се врти ако ја одбереме „погрешната“ фотографија. Факт е дека ќе имаме милион нови шанси да ја испечатиме „вистинската“ во случај да се премислиме, дури и откако ќе испечатиме.

Бирањето фотографии е (може да биде) забавна задача!

Знаејќи дека не е така за сите, подготвив мини водич за бирање на фотографии за фотокнига. Прочитајте ги практичните совети и почнете да бирате како професионалец. 

Верувам во вас! 

КОИ ФОТОГРАФИИ СЕ ДОБАР ИЗБОР ЗА АЛБУМ?

Добар квалитет и силна емоција е добитната комбинација. Полесно е да каже отколку да се одбере…Што значи тоа?

ПРОВЕРЕТЕ ЈА РЕЗОЛУЦИЈАТА

Секогаш бирајте ги фотографиите кои имаат повисока резолуција.

Идеално е да одберете фотографии кои имаат најмалку 280dpi за да имате најдобар квалитет на печатот. Фотографиите направени со телефон или преземени од социјалните медиуми може да имаат пониска резолуција. Имајте на ум дека може да добиете предупредување дека сите фотографии со помалку од 150dpi кога ќе се испечатат нема да изгледаат баш добро. 

Кога ви праќаат фотографии користете платформи како Dropbox, Google Drive, Wetransfer, AirDrop и сличнo. Фотографии пратени во порака може да имаат понизок квалитет.

Ви треба помош да ја проверите резолуцијата на вашите фотографии? Разгледајте ја оваа одлична алатка за да бидете сигурни дека вашите фотографии ќе се испечатат беспрекорно.

ИЗБЕГНУВАЈТЕ МНОГУ ТЕМНИ ФОТОГРАФИИ

Ако субјектот на вашата фотографија е темен, добро е да одберете друга посветла фотографија или да ја осветлите вашата со соодветен софтвер.   Прочитајте го нашиот текст за 10 БЕСПЛАТНИ АЛАТКИ ЗА ОБРАБОТКА НА ФОТОГРАФИИ – 2021 за да добиете корисни совети за нивно подобрување. Темните фотографии ќе се испечатат со помала острина и контраст од она што го гледате на вашиот екран.

ЕМОЦИИ

Секоја фотографија има свое место во албумот, подредете ги така што и најситните детаљи и крупните кадри успешно ќе ја раскажат вашата приказна и ќе ве воведат во емоцијата на мигот.

КОЛКУ ФОТОГРАФИИ ДА ОДБЕРАМ?

Јас сум голем поддржувач, ама гооолем поддржувач на минимализмот во дизајните. Една до две фотографии на страница со бел простор за мене е совршено. 

Зависно од димензијата на фотокнигата може да одберете различни темплејти кои комбинираат различен број на фотографии. При комбинирање фотографии размислувајте дали раскажуваат едно случување, момент или пренесуваат иста порака. 

На пример, ако одберете фотокнига со 86 страници, моја препорака е да подготвите 100-160 фотографии.

Доколку имате дополнителни прашања или ви треба помош при изборот слободно може да ме контактирате на tanja@studiomarudi.com или на 075-472-635.

tanja-john